Her eve baz istasyonu

Akım Elektrik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Her eve baz istasyonu
Evlere baz istasyonlarını taşıyacak olan ’Femtocell’ teknolojisi için yapılan çalışmalar hızlandı. Mobil internet hızını artıracak olan yeni teknolojiyle kullanıcılar kişiye özel 3G bağlantısına sahip olacak.
Her eve baz istasyonu

BAZ istasyonlarını evlere taşıyacak teknoloji olan Femtocell için ilk adımlar atılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), mobil internet kullanıcılarına daha hızlı veri trafiği sağlayacak teknolojinin düzenlemesi üzerinde çalıştığını açıkladı.

KİŞİYE ÖZEL 3G

3G’nin çekmediği yer bırakmayacaklarını belirten Yıldırım, her evin ADSL gibi kendine özel 3G hizmeti olacağını dile getirdi. Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), Femtocell cihazları için düzenleme yaptığını belirterek, söz konusu cihazların devreye girmesi ile 3G’nin ulaşmadığı ya da yoğunluk sebebiyle sağlıklı hizmet alınamadığı ev ve kurumlara 3G hizmeti götürülebileceğini söyledi.

UCUZ OLACAK

Femtocell cihazların şebeke cihazı olarak adlandırılmasına karşın telsiz ücretlerinden muaf tutulacağının altını çizen Yıldırım, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu cihazlardan telsiz ücreti de almayacağımız için operatörlerden bu cihazları alacak olan vatandaşlarımız 3G hizmetini daha uygun fiyata alabilecekler. Artık vatandaşımız uygun fiyata kişiye özel 3G’ye kavuşacak, bu sayede 3G çekmeyen yer de kalmayacak. Femtocell sistemleri, kablosuz şebekeden bağımsız olması nedeniyle işletmecilerin şebeke karışıklığını azaltacak. İşletmecilerin makro şebekelerindeki yoğunluğun bir kısmının sabit şebekelere kaydırılması suretiyle kule ve konvansiyonel baz istasyonlarının üzerindeki yük de önemli ölçüde azalacak.”

MİLYONLAR KULLANIYOR

ADSL modemleri üzerinden veri 3G hızında internet sağlayan Femtocell teknolojisinin genişbant internet abone sayısını arttıracağını sözlerine ekleyen Yıldırım, otomasyon hizmetlerinin daha fazla kullanması da sağlayacağını ifade etti. 2010’da kullanılamaya başlayan Femtocell teknolojisi ABD, İngiltere ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede kullanılıyor. 2010 sonunda küresel çapta 2 milyon Femtocell modem satışı gerçekleşirken, 2014’te bu rakamın 12 milyona ulaşması bekleniyor.

Nasıl çalışıyor?

FEMTOCELL cihazları evlerin içine uygulanabilen ve yaklaşık ADSL modemler boyutundaki baz istasyonlarıdır. Sistem ev veya ofis gibi ortamlardaki mevcut internet bağlantısını kullanarak çalışıyor. Femtocell modemi, eve gelen internete bağlanıyor. Bağlantı 3G’ye dönüştürülerek görüşmeler ve veri trafiği evdeki baz istasyonundan sağlanıyor. Baz istasyonuna yakınlık dolayısıyla alınan verilerde zayıflama olmuyor.